داروهای فشار خون و خطر سرطان پستان

چهارشنبه 30 مرداد 1392 06:05 ق.ظ

نویسنده : تینا سپاسی


یک بررسی جدید نشان می‌دهد که مصرف یک نوع داروی ضد فشار خون ممکن است باعث افزایش خطر سرطان پستان در زنان شود.

به گزارش لایوساینس پژوهشگران در این بررسی نشان دادند که افرادی که داروهای مسدودکننده کانال کلسیم را بیش از یک دهه برای درمان فشار خون بالا مصرف می‌کنند، نسبت به زنانی که داروی ضدفشار خون مصرف نمی‌کنند، یا انواع دیگر داروهای ضدفشار خون را مصرف می‌کنند، با احتمال ۲.۵ برابر بیشتر ممکن است به سرطان پستان دچار شوند.

دکتر کریستوفر لی، اپیدمیولوژیست و پژوهشگر سرطان پستان در مرکز پژوهش سرطان پستان هاچینسون در سیاتل، سرپرست این پژوهش گفت: "با اینکه این نتایج جالب‌توجه است، اما پیش از اینکه توصیه‌ای در این باره بکنیم، باید منتظر تحقیقات دیگر تاییدکننده این نتایج باشیم."

او تاکید کرد که مردم نباید مصرف این دارو را قطع کنند.

حدود ۱۹۰۰ زن دچار سرطان پستان در این بررسی شرکت داشتند، و نیز حدود ۸۵۰ زن غیرمبتلا به سرطان در گروه شاهد قرار داشتند. این پژوهشگران در مقاله‌شان که در جورنال انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده است، رابطه‌ای میان افزایش خطر سرطان پستان و سایر انواع داروهای ضدفشار خون، مانند مسدودکننده‌های گیرنده بتا (بتا بلوکر) یا داروهای ادرارآور نیافتند.

به گفته این پژوهشگران داروهای درمان‌کننده فشار خون بالا که آنتی‌هایپرتنسیو نامیده می‌شوند، شایع‌ترین داروهای تجویزشده در آمریکا هستند و در سال ۲۰۱۰ حدود ۶۷۸ میلیون بار نسخه شده‌اند، از جمله ۹۸ میلیون نسخه برای داروهای مسدودکننده کانال کلسیم.

دکتر پاتریشیا کوگان، استاد اپیدمیولوژی در دانشگاه بوستون، در مقاله‌ای تفسیری در همین شماره جورنال می‌نویسد: "این برای اولین بار نیست که احتمال رابطه‌ای میان داروهای مسدودکننده کانال کلسیم و سرطان پستان مطرح می‌شود."

اما به گفته او بررسی‌های پیشین نتایج متناقضی به دست داده‌اند. در این بررسی‌ها یا شمار شرکت‌کنندگان کافی نبوده است، یا مصرف داروهای ضدفشارخون را در درازمدت بررسی نکرده بودند. به گفته کوگان این بررسی جدید بسیار خوب طراحی شده است و به نظر می‌رسد که فرضیه‌ای که مطرح می‌کند نیاز به اثبات داشته باشد.

این بررسی پیوندی میان این داروها و سرطان پستان را نشان می‌دهد، اما رابطه‌ای سببی را ثابت نمی‌کند.

کوگان می‌گوید در حال حاضر زنانی که این داروها را مصرف می‌کنند، نباید وحشت‌زده شوند.

مسدودکننده‌های کانال کلسیم با آهسته کردن حرکت کلسیم به درون سلول‌های عضلانی، باعث شل شدن عروق خونی، کاستن از انقباضات قلب و کم کردن سرعت ضربان قلب می‌شوند.

پزشکان برای تصمیم گرفتن درباره نوع داروی ضد فشار خون برای درمان بیماران، چگونگی پاسخ بیماران به داروهای متفاوت و سایر بیماری‌های آنها را در نظر می‌گیرند.

دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: فشار خون ، سرطان سینه ، داروهای مسدودکننده کانال کلسیم ، آنتی‌هایپرتنسیو ، سرطان پستان ،
آخرین ویرایش: - -

فشار خون

شنبه 26 مرداد 1392 05:49 ق.ظ

نویسنده : تینا سپاسی
ارسال شده در: می دونستی ؟؟ ،

فشارخون بالا عبارت است از افزایش فشار وارده از جریان خون به دیواره رگ‌های خونی فشارخون بالا به نام قاتل خاموش هم خوانده می‌شود.


فشار خون این قاتل خاموش در کمین چه کسانی است؟ چون تا زمانی که آسیب جدی به بدن وارد نشده علامتی ندارد.
توجه کنید که فشارخون به طور طبیعی در اثر استرس و فعالیت بدنی هم بالا می‌رود اما فردی که دچار بیماری فشار خون  بالا است، به هنگام استراحت نیز فشارخونی بالاتر از حد طبیعی دارد.

 

1) استرس:
وقتی در وضعیتی فوق‌العاده مانند تغییر موقعیت، اضطراب و عصبانیت قرار می‌گیریم، بدن ما فعالیت خود را با مجموعه‌‌ای از تغییرات سریع داخلی تنظیم می‌کند که یکی از مهم‌ترین آنها آزاد شدن هورمون آدرنالین از غدد فوق کلیوی است که با افزایش تعداد ضربان قلب و تنگ شدن عروق به کمک برخی ترشحات دیگر به بالا رفتن فشارخون منجر می‌شود.

 

2) رژیم غذایی:
تحقیقات نشان می‌دهد که نمک از عوامل افزایش دهنده فشارخون است. مصرف نمک زیاد از دوران کودکی پایه‌ای برای بالا رفتن فشارخون در سنین بالاتر می‌شود.پس بهتر است میزان نمک در غذای روزانه کودک، به خصوص شیرخوار محدود و یا حذف شود و در دوران بزرگسالی هم به اندازه مناسب باشد.

 

این 6 عامل فشار تان را بالا می برند

 

3) سیگار:
سیگار به دلیل اینکه به آزاد شدن هورمون آدرنالین منجر می‌شود موجب افزایش فشارخون می‌شود.

 

4) سن بالای 60 سال:
تحقیقات نشان می‌دهد که آسیب دیدن سلول‌های کلیه، مهم‌ترین علت ابتلا به فشارخون در نوار سن است. بهترین راه جلوگیری از آسیب دیدن سلول‌های کلیه، اصلاح رژیم غذایی و استفاده از میوه‌ها و انواع سبزی‌ها و غلات و حبوبات است.

 

5) چاقی:
فشارخون بالا در افراد چاق دو برابر افرادی است که اضافه وزن ندارند یا وزن طبیعی دارند. افراد چاق و دارای اضافه وزن در صورتی که رژیم غذایی خود را نیز تعدیل نکنند، علاوه بر ابتلا به فشارخون بالا، در معرض انواع صدمات ناشی از فشار خون مانند سکته و بیماری‌های قلبی نیز قرار دارند.

 

6) بیماری تصلب شرایین:
تصلب شرایین یا سختی عروق اصلی، پرفشاری مزمن خون است که عامل شروع آن، آسیب به جدار داخلی عروق است که به دنبال رسوب کلسیم و کلسترول در جدار عروق ایجاد می‌شود.

 
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: فشار خون ، استرس ، استرس و فشار خون ، رژیم غذایی و فشار خون ، سیگار ، سیگار و فشار خون ، چاقی ، چاقی و فشار خون ، بیماری تصلب شرایین ،
آخرین ویرایش: پنجشنبه 17 مرداد 1392 05:54 ق.ظ

باهوش ترین حیوانات

چهارشنبه 23 مرداد 1392 05:41 ق.ظ

نویسنده : تینا سپاسی
ارسال شده در: می دونستی ؟؟ ،


در میان حیوانات می توانیم موارد عجیبی پیدا کنیم که برخی از آن ها به رنگ یا شکل و ظاهر حیوانات مربوط است اما آن ها استعدادهایی نیز دارند که ما از ان ها بی خبر هستیم. از آنجایی که حیوانات تمامی کارهای خود را از رو غریزه انجام می دهند شاید بپندارید که چیزی به نام هوش در آن ها وجود ندارد اما در ادامه با هم باهوش ترین حیوانات دنیا را بررسی می کنیم:

* شامپانزه

این موجودات تقریبا 85 درصد شبیه به انسان ها هستند و از ظاهر و فرم بدنی تا سیستم های داخلی آن ها بسیار مشابه با انسان ها است. شامپانزه ها به مانند انسان کارهای گروهی را دوست دارند و می توانند از کمترین امکانات بیشتری سود را برده و ابزارهایی برای کارهایشان بسازند. آن ها تا به حال چندین بار تحت تحقیقات بزرگی قرار گرفته اند که نشان می دهد شامپانزه ها از نظر هوشی نیز می توانند شبیه به انسان ها باشند.

* دلفین

شاید به نظر باهوش بودن یک آبزی کمی عجیب باشد اما دلفین ها پس از شامپانزه باهوش ترین حیواناتی هستند که روی زمین دیده شده اند. این آبزیان در برخی از قسمت ها مانند یادگیری حرکات دست انسان ها از شامپانزه ها نیز جلوتر رفته اند و این درحالی است که آن ها بازو یا دستی ندارند ولی می توانند حرکات دست را به راحتی درک کنند. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که دلفین ها قادرند حرف انسان ها را فهمیده و با آن ها ارتباط برقرار کنند.

* فیل

شاید به نظر اینکه یک حیوان غول پیکر در رتبه سوم قرار بگیرد بسیار عجیب باشد اما فیل ها واقعا حیوانات باهوشی هستند. این حیوانات به خاطر جثه و ریشه ای که به دوران دایناسورها برمی گردد مشهور شده اند ولی از نظر هوشی نیز در سطح بالایی قرار دارند. فیل ها می توانند خودشان را در آینه شناسایی کنند و تغییرات ظاهری را درک می کنند. آن ها همچنین به مانند انسان ها از فرزنداشان محافظت کرده و حتی مردگان خود را دفن می کنند. فیل ها اگر در نقطه خاصی ساکن شوند برای خود خانه ای مشخص دارند و زندگی دسته جمعی آن ها بسیار روی نظم پیش می رود.

* اختاپوس

باز هم یک موچود آبزی دیگر در لیست باهوش ها قرار گرفته است. اختاپوس به عنوان باهوش ترین موجود بی مهره دنیا شناخته می شود و قابلیت های بسیار جالبی نیز دارد. این حیوان می تواند به راحتی از طریق مشاهده، موارد مختلف را بیاموزد و حتی قادر است با استفاده از بازوهایش معماهایی را نیز حل کند. محققان به این نتیجه رسیده اند که نزدیک به 90 درصد از بدن این حیوان با رگ های عصبی پوشیده شده است که در میان حیوانات امری نادر است.

* کلاغ

کلاغ به عنوان باهوش ترین پرنده دنیا شناخته می شود و از طوطی یا کاسکو هم بالاتر ایستاده است. جانورشناسان بر این اعتقاد هستند که کلاغ توانایی خاصی در ساخت ابزار به کمک هوش خود دارد و حتی دیده شده است که او می تواند برای خودش چاقو درست کند. این پرنده ها با نگاه کردن موارد بسیاری را می آموزند و همچنین آن ها می توانند به صورت گروهی با یکدیگر متحد شده و کارهای سخت و پیچیده را انجام دهند.
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: باهوش ترین حیوانات ، هوش حیوانات ، دلفین ، کلاغ ، فیل ، شامپانزه ، اقتاپوس ،
آخرین ویرایش: پنجشنبه 17 مرداد 1392 05:54 ق.ظ

پتاسیم

یکشنبه 20 مرداد 1392 05:32 ق.ظ

نویسنده : تینا سپاسی
ارسال شده در: می دونستی ؟؟ ،

پتاسیم یک ماده‌ی مغذی لازم برای بدن است که خوشبختانه در مواد غذایی مختلفی وجود دارد. اما با وجود این اگر تغذیه‌ی نامناسبی داشته باشید امکان دارد که دچار کمبود پتاسیم بشوید.
کمبود پتاسیم علائم مختلفی در بدن ایجاد می‌کند مثل نیاز زیاد به نوشیدن آب، حالت تهوع، تغییر غیرطبیعی ضربان قلب، گرفتگی شبانه‌ی عضلات یا کوفتگی، خستگی فیزیکی، دردهای عضلانی و روماتیسم یا استفراغ. این علائم می‌تواند کمابیش جدی و طولانی مدت باشد برای همین لازم است اگر علائم این‌چنینی در بدنتان مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید.

توصیه‌های غذایی برای جلوگیری از کمبود پتاسیم

ساده‌ترین راه حل مقابله با کمبود پتاسیم داشتن یک تغذیه‌ی سالم و سرشار از پتاسیم است. باید بدانید که در تغذیه‌ی مدرن این روزها افراد بزرگ‌سال به اندازه‌ی کافی پتاسیم دریافت نمی‌کنند. به عقیده‌ی متخصصان بدن یک فرد بزرگ‌سال روزانه به حدود 4.7 گرم پتاسیم نیاز دارد درحالی‌که اکثر افراد روزانه فقط بین 2.1 تا 3.5 گرم از این ماده مغذی دریافت می‌کنند.

مواد غذایی سرشار از پتاسیم

کدوتنبل (400 میلی‌گرم پتاسیم در 100 گرم)

برگ چغندر

میوه‌ی شاه‌بلوط

آلو خشک

آووکادو

بروکلی

اسفناج (838 میلی‌گرم پتاسیم در 100 گرم)

سیب‌زمینی

موز

بوقلمون

مرغ (350 میلی‌گرم در 100 گرم)

ماهی

هویج

طالبی

اگر به طور مرتب از این مواد غذایی در برنامه‌ی غذایی‌تان استفاده کنید خطر کمبود پتاسیم را به میزان زیادی کاهش خواهید داد
دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: پتاسیم ، کمبود پتاسیم ، علائم کمبود پتاسیم ، جلوگیری از کمبود پتاسیم ، منابع پتاسیم ، کدو تنبل ، برگ چغندر ، شاه بلوط ، آلو خشک ، آووکادو ، بروکلی ، اسفناج ، سیب زمینی ، موز ، بوقلمون ، مرغ ، ماهی ، هویج ، طالبی ،
آخرین ویرایش: سه شنبه 22 مرداد 1392 06:45 ق.ظ

انتقال بیماری ها از طریق استخر

پنجشنبه 17 مرداد 1392 05:02 ق.ظ

نویسنده : تینا سپاسی
ارسال شده در: می دونستی ؟؟ ،در فصل تابستان و هوای گرم، رفتن به استخر و شنا کردن یکی از اولویت‌های جدی اغلب خانواده‌هاست تا از این ورزش مفرح بهره ببرند اما درعین حال، کارشناسان بهداشتی هم همواره بر خطر انتقال بیماری‌های مختلف از طریق استخرها هشدار می‌دهند و بر لزوم رعایت بهداشت در استخرها تأکید می‌کنند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری ؛ دکتر شهرام سهرابی، فلوشیب پوست و مو به همشهری گفت: پوست و چشم از نخستین اندام‌هایی هستند که خیلی سریع مبتلا به بیماری می‌شوند.او ضایعات پوستی ناشی از آب استخرها را به ۲ دسته بیماری‌های عفونی و غیرعفونی پوست تقسیم کرد و افزود: بیماری‌های عفونی پوست ناشی از آب استخرها شامل بیماری‌های قارچی، انگلی، ویروسی و باکتریایی می‌شود.
دکتر سهرابی گفت: عوامل قارچی از پوست افراد مبتلا در آب استخر جدا می‌شود و روی پوست شناگران می‌نشیند.

بعضی افراد دفاع کاملی در برابر عوامل قارچی دارند، بنابراین هیچگاه دچار ضایعات قارچی نمی‌شوند ولی افراد مستعد خصوصا آنها که به بعضی از بیماری‌های ضعیف‌کننده سیستم ایمنی خونی مبتلا هستند، به آسانی به این عوامل قارچی مبتلا می‌شوند.او گفت: شایع‌ترین قارچ پوستی که از آب استخر آلوده ایجاد می‌شود، قارچ تینا ورسیکولر است که به‌صورت ضایعات سفید، قهوه‌ای تیره و قهوه‌ای روشن دیده می‌شود. این ضایعات باعث خارش خفیف تا شدید می‌شود و در موقع عرق‌کردن، ضایعات تشدید می‌شود. بعد از حمام گرفتن، رنگ ضایعات کمی روشن‌تر و به‌تدریج مجددا تیره می‌شود. عامل این بیماری قارچ‌ مالاسزیافورفورا است که تمایل به مزمن شدن دارد. این ضایعات با درمان‌های طبی، به‌طور موقت بهبود می‌یابند ولی با قطع درمان، ضایعات عود می‌کنند. خصوصا در فصول گرم بهار و تابستان که پوست تعریق بیشتری دارد، ضایعات پوستی شدت می‌یابند.

این کارشناس افزود: قارچ شایع دیگری که از آب آلوده استخرها می‌تواند به پوست انسان سرایت کند، قارچ کاندیدا آلبیانس مونلیا است که نواحی چین‌دار پوست مانند لای انگشتان پا، کشاله ران و زیر بغل را گرفتار می‌کند. این قارچ، مخمری است به رنگ سفید که در عمق چین‌های پوست از بسیار کم تا متوسط دیده شده و باعث خارش پوستی می‌شود که با درمان‌های طبی به سرعت بهبود می‌یابد ولی چنانچه شناگران بعد از استخر یا حمام، چین‌های پوستی خود را به دقت با حوله تمیز و خشک نکنند، رطوبت باقیمانده در چین‌ها، پوست را مستعد ابتلا به قارچ کاندیدا می‌کند؛ خصوصا در افرادی که زمینه بیماری قند، کم خونی، مصرف داروهای کورتونی، استرس‌های مداوم روحی، کار جسمی سنگین و مداوم دارند، این قارچ پوستی به آسانی از آب آلوده استخر در چین‌های پوستی جایگزین شده و باعث بیماری قارچی پوست می‌شود.

دکتر سهرابی درباره بیماری‌های ویروسی ناشی از آب استخرها هم گفت: یکی از بیماری‌های شایع ویروسی ناشی از آب استخرها، گروه ویروس‌های آدنوویروس‌ها هستند که آسان‌ترین راه انتقال آن، آب استخرهاست که به‌طور عمده باعث ورم ملتحمه چشم می‌شود که علاوه بر تورم ملتحمه چشم نشانه‌های عمومی ماند تب، تهوع، استفراغ و تورم غدد لنفاوی را به همراه دارد.

او گفت: مولوسکوم کنتازیوزوم نیز یک بیماری ویروسی پوست و مخاط در انسان است که معمولا از طریق تماس با افراد مبتلا منتقل می‌شود ولی از طریق راه‌های غیرمستقیم مانند لوازم شخصی از قبیل حوله و آب استخرها نیز می‌تواند فرد را آلوده کند. این ضایعات پوستی برجسته، متعدد و همراه با خارش است که بیشتر کودکان را آلوده می‌کند و فرد مبتلا، به‌دلیل سرایت بسیار شدید باید بلافاصله مجزا از دیگران تحت درمان قرار گیرد.


دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 17 مرداد 1392 05:54 ق.ظ